tagline
Exhibitions

2017 Central Adirondack Art Show

May 6 - June 11, 2017

Next Session: Wednesday, May 24, 2017 / All Day

The Central Adirondack Art show is a long-standing Old Forge tradition, showcasing some of the finest artists from throughout the Central Adirondack Region and beyond. Held for the first time in 1952, by View founder Miriam Kashiwa in her front yard, the Central Adirondack Art Show is a testament to the significant place the arts hold within the hearts and minds of the residents and visitors to the Adirondacks. The exhibition is open to all artists, age 16 and up working in any media (except sound, video and film).

Awards Judge: Anastasia Osolin

Originally from the Washington D.C. area, Anastasia has a B.F.A. in Illustration from the School of Visual Arts, where she studied mostly painting (though it didn’t really take) and fell in love with the Dada and Surrealist art movements, especially the work of Remedios Varo and Joseph Cornell. Anastasia’s lifelong devotion to her other great love—books—eventually led to an apprenticeship in book repair and restoration. Besides her passion for fiddling with bits of rusty junk, Anastasia routinely self-actualizes as a conservation bookbinder (freelance), writer (unpublished), certified yoga instructor (sincere), mother (frequently bewildered), and former city girl happily ensconced in the Adirondack Mountains of upstate New York.

Awards Winners

Many thanks to the generosity of our donors, View is able to provide the following prizes to participating artists in the 2017 Central Adirondack Art Show. Each award winner will receive a traditional handmade Adirondack Chip Award, while monetary prizes awarded vary from year to year.

2016 Awards

Masters Division Awards in Memory of Edna V. Tillman

  • 1st prize, $200
    • Celia Clark, Daybreak at Green Bridge
  • 2nd Prize, $100
    • Marion Kratky, Camp Road
  • 3rd Prize, $100
    • Kathie Beale, Roots

Masters Division

  • William Christopherson, On a Mountain Trail
  • Paula Ann Ford, Colors at Green Bridge
  • Gary Larsen, Near the Edge I
  • Loretta Lepkowski, Constable Hall Dress Forms
  • Barry Lobdell, First Pond Sunset
  • Robert Niedzwiecki, Adirondack September
  • Gary Price, Home
  • Sarah Price, The Hanged Man
  • Ingrid Van Slyke, Winter Trees In Grey Tones

Special Incentive Awards

  • Stevenson Hume Evan Scholarship Donated in memory of Edna V. Tillman, $500
    • Leif G. Lepkowski Ostrum, Self Portrait

Special Category Awards

  • The Miriam D. Kashiwa Award, $100
    • Lucinda Gett Bush, Fairie Tales
  • DiSpirito Award for Outstanding Sculpture, $50
    • Wiliam Whitehill, Osprey-Thinking
  • Outstanding Ceramic, $100
    • Suzanne Firsching, Jest a Loon
  • Outstanding Abstract in memory of Virginia & Joseph Di Fazio, $100
    • Mary Raineri, Earthgate
  • Outstanding Landscape, $100
    • Greg Klein, Journey into the Wildenrness
  • Outstanding Watercolor in honor of Roger and Kitty Blind, $50
    • Jeanne Lampson, Moose River Rocks
  • Outstanding Portrait given by the Loretta Lepkowski & Peter Ostrum Family, $100
    • Emily Gibbons, The Fern Queen
  • Outstanding Photograph: In Memory of Harold & Lois Luther, $100
    • Davd Waite, Water Lily on Eagle Lake
  • Outstanding Adirondack Themed, $100
    • Johanna Lerwick, Along a Path

Masters Division (top 15-20 pieces that demonstrate a level of excellence)

Open Show Awards

  • 3-Dimensional
    • First Place
      • Kris Gregson Moss, Synchronicity
    • Second Place
      • Tom Slocum, Lombard
    • Third Place
      • Heather Caufield, Untitled
  • Drawing/Printmaking/Mixed Media
    • First Place
      • Roger Hyndman, Bass Harbor Headlight House
    • Second Place
      • Michele Southgate, Hydrangea
    • Third Place
      • Joanna Monroe, Phlox
  • Painting
    • First Place
      • Joanne Destafano, And Solomon and all his Glory
    • Second Place
      • Carol Saggesse, Winter Surf
    • Third Place
      • M.C. Huskie, A Few Holdouts
  • Photography
  • First Place
    • Eleanor Sweeney, Windy Day at the Lake
  • Second Place
    • Wendy L. Barrett, Afloat on a Foggy Lake
  • Third Place
    • Ed Williams, Crow in a Tree

 Participating Artists

 

First Name

Last Name

City

State

Neal H

Allen

West Winfield

NY

Tim

Ames 

Oswego

NY

Wendy L.

Barrett

Leonardsville

NY

Reginald

Baxter

North Palm Beach

FL

David

Beale

Cortland

NY

Kathie

Beale

Cortland

NY

Diane

Bellenger

Rochester

NY

Linda

Benzon

Piercefield

NY

Diane E.

Berry

Westernville

NY

Sandra

Blostein

Pine Beach

NJ

Kristie

Boisen

Lee Center

NY

Judson

Brown

West Valley

NY

Cynthia

Brownell

Lowville

NY

Amy

Carrol

Cicero

NY

Heather

Caufield

Old Forge

NY

Patrice Downes

Centore

Syracuse

NY

William

Christopherson

Watertown

NY

Celia

Clark

Oneonta

NY

Donna Deraglia

Colebeck

Marietta

GA

Brenda

Cretney

Brockport

NY

Darlene

Croniser

Lyons Falls

NY

Ruth

Crotty

Saratoga Springs

NY

Norm

Davies

Chenango Forks

NY

Martha

Deming 

Remsen

NY

Joanne

DeStefano

Utica

NY

Sandra

DeVisser

Utica

NY

Nancy

DiDonato

Diamond Point

NY

Judy

Dimbleby

Whitesboror

NY

Tracie

Doerner

Rochester

NY

Marilyn Susko

Drnevich

Clarence Center

NY

Marie

Elefente

Utica

NY

Agnes

Ferrucia

liverpool

NY

Suzanne

Firsching

Frankfort

NY

Stephen T.

Fletcher

Forestport

NY

Montana

Fletcher

Clinton

NY

Paula Ann

Ford

Old Forge

NY

Milton

Franson

LIVERPOOL

NY

Robert B.

Furda

Perth

NY

MJ

Gelsomino

Alder Creek

NY

Lucinda

Getty Bush

Cicero

NY

Emily

Gibbons 

Scranton

PA

Helga

Gilbert

Cicero

NY

James

Henley

Dexter

NY

Maureen

Heroux

Cooperstown

NY

Sandra

Hildreth

Saranac Lake

NY

Frederick

Holman

Brant Lake

NY

Kathy

Houston

Marion

NY

Kay

Howard

Canandaigua

NY

M.C.

Huskie

Riparius

NY

Roger

Hyndman

Ballston Spa

ny

Rob

Imundo

Old Forge

NY

Doug

Jamieson

Treadwell

NY

Virginia

Johnson 

Aurora

ny

Katharine

Kernan

Utica

NY

Sandra

Kirker

Binghamton

NY

Bob

Klass

Wilton

NY

Greg

Klein

Old Forge

NY

Karen M.

Kliewe

Turin

NY

Patrick

Knapp

Clinton

NY

Marion

Kratky

Northville

NY

Jeanne

Lampson

Natural Bridge

NY

Diane

Lange

Utica

NY

Gary

Larsen

Edinburg

NY

Gary

Lee

Inlet

NY

Meredith

Leonard

Syracuse

NY

Kieth M.

Leonard

Oneida

NY

Loretta M.

Lepkowski

Glenfield

NY

Johanna

Lerwick

Norwich

NY

Barry

Lobdell

Saranac Lake

NY

Pamela Vogan

Lynch

Oneida

NY

Lorraine

McNulty

West Winfield

NY

Eleanor

Millborrow

Rochester

NY

Joanna

Monroe

Hudson Falls

NY

Rae

Monteleone

Syracuse

NY

Kris Gregson

Moss

 

NY

Nancy

Mulcahey

Bernhards bay 

NY

V. Richard

Mulligan

Syracuse

NY

Mary P.

Murphy

Barneveld

NY

Linda

Naske

Johnstown

NY

Robert

Niedzwiecki

Syracuse

NY

Kathleen

OBrien

Cicero

NY

Leif G. Lepkowski

Ostrum

Glenfield

NY

Jeannine

Papelino

Clinton

NY

Cynthia

Parish

North Syracuse

NY

Kathleen

Partridge

Clinton

NY

David

Patterson

Old Forge

NY

E.A.

Pilbeam

Cazenovia

NY

Gary

Price

Whitesboro

NY

Sarah

Price

Whitesboro

NY

Anthony

Rabasca

Rome

NY

MARY

RAINERI

LIVERPOOL

NY

Ronald

Rakowski

Whitesboror

NY

Peter

Rashford

Cold Brook

NY

Lynne

Reichhart

Westernville

NY

Carol

Saggese

Oneonta

NY

Susan

Sarabasha

(West Danby) Spencer

NY

Roberta

Shiari

Utica

NY

Tom

Slocum

Syracuse

NY

Joyce Burgess

Snavlin

Tully

NY

Michele

Southgate

Oswego

NY

Renee

Stark

Lee Center

NY

Renee

Stark

Lee Center

NY

Donna

Stoner

Syracuse

NY

Sally

Stormon

Auburn

NY

Tina 

strutz

liverpool

ny

Karen L.

Sturtevant

Clifton Park

NY

Eleanor

Sweeney

Saranac Lake

NY

Grace

Tagliaferri

Rome

NY

Jan

Tighe

Pulaski

NY

Sherrie L.

Turkheimer

Saratoga Springs

NY

Ingrid

Van Slyke

Lake Placid

NY

Lorraine

VanHatten

Barneveld

NY

Kimberly Nicolle

Voigt

Saranac Lake

NY

Erick

von Hoffmann

Salem

NY

Marilyn

Vona

Minoa

NY

Catherine

Wagner Minnery

Ballston Spa

NY

Jo

Wahrendorf

Oswego

NY

David

Waite

BALLSTON LAKE

NY

Sarah J.

Waslemann

Carthage

NY

Constance

Watkins

Utica

NY

Catharine

Westlake

Forestport

NY

William E.

Whitehill

Clayville

NY

jeanne

whyte

inlet

NY

Ed

Williams

Remsen

NY

Shirley G.

Williams

 West Winfield

NY

Joan

Williamson

Constableville

NY

Jeri

Wright

Wilmington

NY

Janet Marie

Yeates

Northville

NY

Johanna

Zeszutko

Rome

NY

   

Pick-up

Pick of art work is Monday June 12 through Monday June 19, during normal View business hours 10am-4pm, Monday through Saturday.

Location:
View
Categories:
Exhibitions
View All Current Exhibitions

Latest News

- View All News -

Login

×