tagline
Exhibitions

2019 Central Adirondack Art Show

April 13 - June 9, 2019

Next Session: Saturday, April 13, 2019 - Sunday, June 09, 2019 / All Day

The Central Adirondack Art show is a long-standing Old Forge tradition, showcasing some of the finest artists from throughout the Central Adirondack Region and beyond. Held for the first time in 1952, by View founder Miriam Kashiwa in her front yard, the Central Adirondack Art Show is a testament to the significant place the arts hold within the hearts and minds of the residents and visitors to the Adirondacks. The exhibition is open to all artists, age 16 and up working in any media (except sound, video and film).

Awards Judge: Rob Imundo 

Click here for more information on Rob Imundo

Awards Winners

Masters Division Awards in Memory of Edna V. Tillman
Donated by: Margaret and Robert Huskins

First - Gregory Williams, Cornered Seasons

Second - William Whitehill, Red Tail Hawk Landing

Third - Tim Ames, Storm Runoff

Special Incentive Awards

Stevenson Hume Evan Scholarship Donated in memory
of Edna V. Tillman
Donated by: Margaret and Robert Huskins

Nic Phelps, Black River Infrared

Special Category Awards


DiSpirito Award for Outstanding Sculpture
Donated by: Daughters of Henry Di Spirito

William Whitehill, Red Tail Hawk Landing


Outstanding Ceramic
Donated by Joseph & Bette Rintrona

Heather Caufield, Tangelo Petals on Spearmint Vase


Outstanding Abstract in memory of Virginia & Joseph Di Fazio
Donated by Beatrice Foley

Karen Harris, Visions


Outstanding Landscape

Tim Ames, Storm Runoff


Outstanding Watercolor in honor of Roger and Kitty Blind
Donated by the Carhart Family

Celia Clark, EL ARR0YO


Outstanding Portrait given by the Loretta Lepkowski & Peter Ostrum Family

Derek McNally, Prince Lyf


Outstanding Photograph: In Memory of Harold & Lois Luther

Diane E. Berry, Flyfishing Dreams


Outstanding Adirondack Theme
Donated by Jack & Margo Boylan

Jan Palmer, Below the Falls

Outstanding Pastel

Rebecca Griswold, Mark's Discovery

Open Show Awards

3-Dimensional/Sculpture/Functional

First - Chris Mays, Arachnophobia

Second -Allen Cretney, Magpie

Third - Thomas Slocum, Duet

Drawing/Printmaking/Mixed Media

First - Carol Saggese, Block Party

Second - Sara Pearsall, The Fungus Tree

Third - Sally Clark, Calendar Ribbons

Painting

First - Diane Bellenger, Adirondack Memories

Second  - Michiko Taylor, Peony #2

Third  - Louise Woodard, Ever Alert

Photography

First - Jennifer DeVenezia, Adirondack Reflections

Second - Jen Peiffer, Tranquility in Blue

Third - Norma Davis, Winter Starling

Masters Division

Stephen Fletcher, Adirondack Still Life

Carolynn McCann, Morning Mist Bald Mountain

Greg Klein, Relic  

Lynda Naske, Dad’s Hand

Karen Harris, Visions

Terry Delude, Life

Bette Rintrona, Garden Party

Rebecca Griswold, Mark’s Discovery

Judson Brown, Whose Woods These Are

Gary Larsen, Goat Island

Marshall Handfield, Luminous Lunch

Heather Caufield, Tangelo Petals on Spearmint Vase

Lisa Vallee, Celestial Beauty in the Adirondacks

Barbara Emerson, Tearing Up the Mountain

Diane E. Berry, Flyfishing Dreams

Barry Lobdell, Lower Lake

Bruce Morrison, Andy’s Creek

Anthony Rabasca, Big Bay at Piseco

Michael John Burke, 8 Years Gone

Eleanor Milborrow, Early Morning Sunrise

 

 

 

Categories:
Exhibitions
View All Current Exhibitions

Latest News

- View All News -

Login

×